Kérdés

Kérem szíveskedjék tanácsot adni, hogy esetemben milyen étrendet kövessek

Tisztelt Szarka Anita! Kérem szíveskedjék nekem segítséget/tanácsot adni az alábbi problémámra: 61 éves vagyok, 2015. év elején ultrahang és ct vizsgálat máj metasztázisokat mutatott ki. Máj biopszia útján megállapították, hogy jól differenciált carcinoid daganat van a szervezetemben, amely a karcinoid szindróma tüneteit: majdnem napi szinten fellépő flusht és gyakori, hirtelen jelentkező hasmenést okoz. Az elsődleges tumor helyét az eltelt egy év alatt semmilyen vizsgálattal nem sikerült megállapítani, egy éve onkológiai kezelés alatt állok, (havonta kapok sandostatin injekciót) és március eleje óta májtranszplantációs várólistán vagyok. Kérem szíveskedjék tanácsot adni, hogy esetemben milyen étrendet kövessek, melyek lennének az ajánlott és melyek a kerülendő ételek , mert erre vonatkozólag ezidáig nem kaptam tanácsot. Válaszát előre is megköszönöm, üdvözlettel: Erika

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Szarka Anita
    Szarka Anita Dietetikus
    2016. Május 7.

    Kedves Erika!

    Az emésztőrendszer kímélése érdekében gyakran kell étkezni és egyszerre kisebb mennyiséget kell elfogyasztani, ez napi 5-6 étkezést jelent. Így az étvágytalan betegek is el tudják fogyasztani a számukra szükséges mennyiségű ételt.Májproblémák esetén a zsíros ételek puffadást, teltségérzetet, rossz hasi közérzetet válthatnak ki, ezért kevesebbet kell felhasználni a zsírban gazdag nyersanyagokból (zsíros sajtok, vaj, tejszín, tejföl, zsíros húsok és húskészítmények, pl. tepertő, szalonna, császárhús, tarja, disznósajt stb.), sőt a legjobb ezeket teljesen kihagyni az étrendből. Tartózkodni kell a zsíros ételkészítési módoktól: rántott hús, zsíros húsból készült töltött és rakott hús- és főzelékételek igen sok zsiradékot tartalmaznak, ezeket az ételkészítési módokat kerülni kell! Helyettük zsírszegényen: alufóliában, teflonedényben, agyagedényben, párolva, gőzölve elkészített ételekből kell összeállítani a menüt.A diéta alapja a zöldség,- főzelékfélék és a gyümölcsök fogyasztása. Így elegendő vitamin, ásványi só és cukor, továbbá rendszeres bélmozgást, székletürítést elősegítő rostanyag is jut a szervezetbe. Ez utóbbi különösen fontos azoknak, akik székrekedésben, vagy hasmenésben szenvednek. Gyakori panasz lehet a puffadás is. Vannak a gyümölcsök, zöldség- és főzelékfélék között olyanok, amelyek illóolajokat, durva emészthetetlen rostokat, puffasztó anyagokat tartalmaznak, amelyek a puffadásért, haszfeszülésért felelősek, ilyenek pl. szárazhüvelyesek, káposztafélék, kukorica, zöldborsó, gomba, citrusfélék, aprómagvas gyümölcsök. Ezek a bélben tényleges puffadást eredményeznek. Egyéni tűrőképességtől függően a durva rostokat pl. áttöréssel,szűréssel, hámozással távolíthatjuk el. Igen fontos, hogy a zöldség- és főzelékféléket zsírszegényen kell elkészíteni: tejföl helyett kefirt használjunk, ételkészítéshez repceolajat, olívaolajat, és változatosan készítsük el a zöldségféléket, ne mindig rántott zöldséget készítsünk! Hasmenésre pedig jó hatású lehet az utifűmaghéj használata, mint kíméletes rostforrás.Burgonya, rizs, gabonafélék is értékes táplálékok. Legyenek az étrend mindennapos részei. Májproblémák esetén különösen ajánlott a köles fogyasztása.Fontos a májvédő hatású fehérjék rendszeres fogyasztása. Leghasznosabb a növényi és állati fehérjéket együttesen fogyasztani. Ez azt jelenti, hogy a rizs, a burgonya és a gabona  fehérjéje teljes értékűvé alakítható tojás, tej, tejtermék, hús, húskészítmény hozzáadásával.Ha a reggeli zsemléből, teából és tojásból áll, akkor a kétféle fehérje (zsemlében és a tojásban lévő) jól kiegészíti egymást. Ugyanez vonatkozik pl. a burgonyából és húsból álló ebédre is.Kifejezetten ajánlott a túró.

    Alkoholos ital fogyasztása tilos! A májsejtek különösen érzékenyek az alkohol májmérgező hatása iránt, súlyos szövődményt, állapotromlást idéz elő néhány korty is.A máj igen fontos szerepet játszik a vitaminháztartásban, májbetegségben, ezért vitaminhiány is kifejlődhet kisebb-nagyobb mértékben, különösen azokban, akik egyoldalúan válogatva táplálkoznak. A kellően változatos, az élelmianyagok, élelmiszerek főként a zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök széles skáláját használó táplálkozás biztonságot nyújt a vitaminhiány, ásványisó hiány ellen. De bármilyen étrendkiegészítő fogyasztása előtt konzultáljon kezelőorvosával!

    Erőt és kitartást kívánok a betegség elleni harcban!

    Üdvözlettel: Anita