Kérdés

Mit tehetek a székrekedés ellen?

Tisztelt Doktor Úr!
Az elmúlt hónapokban nagyon sokszor előfordult, hogy nincsen mindennap székletem, pedig korábban ezzel soha nem volt gondom. Van, amikor egy hét alatt csak kétszer vagy háromszor tudok WC-re menni, utána viszont szinte minden nap, de akkor is sokszor elég nehéz az ürítés. Ez azt jelenti, hogy székrekedésem van? Mit tehet a székrekedés ellen, hogyan lehetne megint egészséges az emésztésem, esetleg érdemes hashajtót szednem?
Köszönettel:
Márton Rita

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2016. Április 29.

    Kedves Rita,
    Sokan gondolják tévesen, hogy székrekedésük van, és ezért feleslegesen kezdenek hashajtót szedni, aminek súlyos következményei lehetnek. Nem árt ugyanis tudni, hogy a hashajtóra bizony könnyen rá lehet szokni. Valóban érdemes tisztázni, hogy pontosan mit értünk székrekedés alatt. Ebben segít a Roma III. kritériumrendszer, amit, ha megengedi, szó szerint idéznék, mert mások számára is fontos lehet. Krónikus székrekedésről abban az esetben beszélhetünk, ha az alábbi tünetek közül minimum kettő, az utóbbi fél évben, legalább három hónapig jelen van:

    • A székelések több, mint negyede erőfeszítéssel jár.
    • A székelések több, mint negyedében a széklet kemény, csomós.
    • A székletürítés több, mint negyedét nem érezzük elégségesnek.
    • A székletürítések több, mint negyedében úgy érezzük, mintha elzáródott volna a végbelünk.
    • A széklet az ürítések több, mint negyedében csak kézi, vagy más külső segítséggel távozik.
    • Hetente háromnál kevesebbszer fordul elő spontán ürítés.

    Valamint:

    • Hashajtó szedése nélkül, ritka a puha, laza széklet.
    • Nem lehet IBS-t diagnosztizálni.

    Amennyiben, a fentiek alapján Önnek székrekedése van, és nincsen szervi elváltozása, bélbetegsége (pl. vastagbélrák), akkor a legjobb megoldás a rendszeres méregtelenítés és béltisztítás, valamint a rostos élelmiszerek fogyasztásának növelése, és a székrekedést előidéző, állati zsírokban, fehér cukorban, fehér lisztben, szénhidrátban és tartósítószerekben, adalékanyagokban bővelkedő ételek elhagyása. Javaslom ezen kívül a rendszeres mozgást, illetve a probiotikumok és a prebiotikumok bevitelét is, ezek ugyanis helyreállítják az emésztésben is fontos szerepet kapó bélflóra egyensúlyát. Mindenképpen vegye komolyan a krónikus székrekedést, mielőtt bármilyen kúrába kezd, keresse fel háziorvosát, és zárják ki az esetleges betegségek jelenlétét!

    Üdvözlettel

    Dr. Podlupszki Csaba