Kérdés

Hasfájás

Jó Napot.Én azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy 3-4hete kezdett el fajni a hasam kellemetlen nem mondanam eros fajdalomnak viszont etkezes utan valamikor erosodik kozeptajon nem kotheto egy ponthoz a szeklet normalis puffadas nincs tompa fajdalom ivas utan is jelentkezik de nem mindig emelett a hatam is nagyon faj mindenhol csak a derek taj nem koszonon valaszat elore is

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Tóth Sára Rebeka
    2022. Március 19.

    Kedves Kérdező!

    A leírtak alapján több lehetséges kiváltó ok, betegség is szóba jöhet. Figyelje meg, hogy esetleg valamilyen tápanyaggal összefüggésben van-e a tünet, vagy teljesen független attól, hogy mit eszik, iszik. Az étkezés utáni hasi diszkomfort, fájdalom tünete lehet bizonyos tápanyagérzékenységeknek, intoleranciáknak (pl. gluténérzékenység). De a tünet előfordulhat többek között gyomorfekély, epekövesség, hasnyálmirigygyulladás esetén is. Javaslom, hogy keresse fel háziorvosát, aki elindíthatja a szükséges kivizsgálást. Első körben szükséges lenne egy laborvizsgálat (melyben többek között nézik a májenzimeket, hasnyálmirigyenzimeket, gyulladásos paramétereket) és egy hasi ultrahang vizsgálat. Amennyiben panaszai fennmaradnak, alaposabb gasztroenterológiai kivizsgálás lehet szükséges (akár gyomor- és/vagy vastagbéltükrözéssel). 

    Figyeljen oda a táplálkozására, inkább többször keveset egyen, kerülje az irritálóan csípős, fűszeres ételek fogyasztását, illetve az alkoholt és a kávét is. Továbbá előnyös lehet egy probiotikum kúra is, mely a bélflóra egészségét hivatott helyreállítani. 

    Jó egészséget kívánok!

    Üdvözlettel,
    Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Mi a különbsèg a gyulladásgátló ès a gyulladáscsökkentő között?

Tisztelt Doktor Nő! Èdesanyám 71 èves,sclerosis multiplexes.Decemberben epekő eltávolítása volt,majd a korházban tüdőgyulladást kapott.3,5 hèt múlva engedtèk haza.Itthon volt 2 hetet ès vastagbèlgyulladással visszakerült. A zárójelentèsèn colon descedens gyulladást találtak,ischaemiad colitis ès pseudomembranosus colitis lehetősègèt is felveti. Felvètelkor CRP èrtèke 187 volt,113-al hazaengedtèk. Itthon vas+folsav tablettát,20 vèralvadásgátló injekciót ès salazopyrint írtak fel.3 hèt után újra visszakerült.Laikuskènt Èn kevesellem a salazopyrint, valamint nem èrtem ilyen CRP èrtèkkel hogy jöhetett haza.Ètvágya sem volt,csak hányinger,nem kívánt semmit.Utána nèztem ès a salazopyrin gyulladásgátló. Az lenne kèrdèsem mi a különbsèg a gyulladásgátló ès a gyulladáscsökkentő között? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:Erika

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Tóth Sára Rebeka
    2022. Február 28.

    Kedves Erika!

    Sajnálom, amiken keresztülmentek, biztosan nagyon nehéz időszak van a hátuk mögött.

    A salazopyrin egy nagyon hatékony gyulladáscsökkentő készítmény, amit főleg különböző eredetű bélgyulladások esetén szokás alkalmazni. A gyulladáscsökkentő és gyulladásgátló lényegében ugyanazt jelenti, ugyanazokat a gyógyszereket értjük alatta.

    Amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak, nem tud enni, hányingere van, akkor egyeztessenek a háziorvossal a további kezelési lehetőségekről.

    Üdvözlettel,
    Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Emelkedett tumormarker

Tisztelt Doktor úr! Emelkedett tumormarker ( Ca 72-4 ) értékkel kapcsolatban kérdeznék. 43 éves nő vagyok. Egy ideje évente nagy labort csináltatok, szűrés céljából, kiegészítve tumormarkerekkel. Eddig minden tumormarker a normális tartományban volt, de a legutóbbi laboromon a Ca 72-4 emelkedett értéket mutatott; 14,2 (ref. érték: 0,0-6,9) Nagyon megijedtem, mert látva az előző két évet, még ugyanez a marker ugyan a megengedett tartományom belül volt, viszont így utólag visszanézve emelkedő tendenciát mutat; 2019-ben:4,2 volt, 2020-ban: 5,6 és most 2022-ben: 14,2. A többi értékem tartományon belül van ( CEA, Ca 19-9, Ca 15-3, Ca 125, AFP), egyedül az eGFR-EPI, ami még eltérést mutat; 83 (ref. érték: 90 felett lenne). Korábban enyhe vashiányos vérszegénységem volt, de most a vas és a hemoglobin értékem is visszarendeződött a normális tartományba. Hasi-és kismedencei ultrahangon és nőgyógyászati vizsgálaton fél évvel ezelőtt voltam, ott mindent rendben találtak. ( eltekintve egy 2 cm-es méhmiómától, amit évente nyomon követünk) Enyhe refluxom van, más, említésre méltó emésztő rendszeri panaszom nincs, néha hasmenés,de az eddig is előfordult. Ezért nem tudom hova tenni ezt az emelkedett tumormarker értéket. A kérdésem az lenne, kell-e foglalkoznom ezzel a magasabb értékkel, további kivizsgálás, esetleg gyomortükrözés szükséges-e, vagy egy ismételt hasi ultrahang vizsgálat? Illetve, ön szerint mennyire számít kiugróan magasnak ez az érték, mert nincs viszonyítási alapom, és nagyon meg vagyok ijedve. Tudom, hogy a tumormarker mérés utánkövetésre szolgál és nem diagnosztikus értékű, de nyugtalanít, hogy valami miatt mégis többet termel a szervezetem a normálisnál. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Mónika

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2022. Február 20.

    Jó napot!

    A magasabb érték,  lehet  gyulladás jele is , ami szerintem az Ön esete is. Hogy teljesen megnyugodjon , javasolni tudnám  egy gyomortükrözést,  és ezzel nagymértékben kizárható a daganat esélye is. 

    Tisztelettel Podlupszki Csaba

Kérdés

Valóban okozhatott a Salazopirin magzati kàrosodàst, hisz a terhesség 2/3 részében azt szedtem.

Tisztelt Doktor Úr! 27 hetes kismama vagyok, 2x500 g Salazopirint szedtem, mikor kiderült, hogy terhes vagyok. A terhességem 6. hetétől a terhességi vitamin mellé 3mg folsavat is szedek. 11.héten az orvosommal abban maradtunk, hogy szedhetem tovàbb a Salazopirint, de most azt javasolta, hogy vàltsuk le a Salazopirint inkàbb Pentasàra nehogy a babànàl kàrosodàst okozzon...Szeretném a véleményét kérni, ezzel kapcsolatban. Valóban okozhatott a Salazopirin magzati kàrosodàst, hisz a terhesség 2/3 részében azt szedtem. Segítségét előre is köszönöm!

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2020. Február 17.

    Kedves Dóra!

    A magzatra káros készítményekről a terhesség alatt alternatív kezelésre szoktak átállni, vagyis az adott betegség kezelésére alkalmas, de ártalmatlan hatóanyagot tartalmazó gyógyszert ír fel a szakorvos a kismamának A legfontosabb , hogy önállóan semmiféle gyógyszer szedésébe ne kezdjünk bele a terhesség alatt, ha pedig valamilyen krónikus .problémánk van, nőgyógyászunkkal beszéljük meg az esetleges használatot, kezelést.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba


Kérdés

Tegnap éles alhasi fájdalommal keltem

Tisztelt Doktornő/Úr! Tegnap éles alhasi fájdalommal keltem és a vérnyomásom leesett 65-re, szédültem, de egy idő után feljebb ment (azóta 100-110 között van). Az alhasi fájdalom csökkent főleg állóhelyzetben/mozgás közben érzem. Először nőgyógyászati problémára gyanakodtam, ezért nőgyógyászhoz fordultam, de kiderült, hogy nem ez a probléma forrása, viszont az orvos felvetette a bélgyulladás lehetőségét. Fél évvel ezelőtt ugyanilyen alhasi fájdalmam volt (vérnyomáscsökkenés nélkül), akkor a háziorvos gyulladáscsökkentőt írt fel petefészekgyulladás gyanújával. Ön szerint mi okozhatja a problémát? Egy vérvétel kiderítené? Dietetikust vagy gasztroenterológiai vizsgálatot javasoln inkább? Egy vérvétel kiderítené?

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2019. December 11.

    Kedves Ditta!

    Gasztroenterológus felkeresése, vér, vizelet vizsgálata szükséges, ami az alacsony vérnyomását illeti javasolt lagalább 1 hónapig naponta jegyzetelni az értékeket, de a háziorvosa is segíteni fog ebben.Addig is a probiotikum használatát javasolnám, hogy a gyulladás mielőbb szűnjön meg.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

A fiamnál, gyulladásos bélbetegséget állapitottak meg

Kedves Magdolna! Én valójában a fiam számára kérnék táplálkozási tanácsot, akinél a szakorvos gyulladásos bélbetegséget diagnosztizált. Gondolom a gyógyszer mellett - ahhoz hogy javuljon az állapota - nagyon fontos lenne a táplálkozás. Szeretnék tanácsot kérni arra vonatkozóan, hogy milyen étrendet kellene kialakítania. Üdvüzlettel és köszönettel: Peténé Ágnes

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Augusztus 6.
    Kedves Ágnes!
    A gyulladásos bélbetegségekbe nincsenek általános érvényű étrendi irányelvek. A táplálkozási szabályok eltérnek Crohn-betegségben és colitis ulcerosában. Más ételek fogyaszthatók a betegség akut szakában, és mások nyugvó betegség esetén. Fontos, hogy ne bízzunk túlságosan az általános diétás tanácsokban, és az étrendet ne ezeknek megfelelően alakítsuk.Nincs ugyanis olyan meghatározott diéta, amely minden gyulladásos bélbetegségben szenvedőnek jó lenne. Minden beteg más, és az étkezési szabályokat egyénre szabottan kell alkalmazni. Minden gyulladásos bélbetegségben szenvedőnek fokozott figyelmet kell fordítania az étrendjére.
    Ha hiányállapotok jelentkeznek (vitamin-ásványi anyag vagy fehérje), akkor ezeket kell pótolni.
    A beteg az akut szakban nem eszik, hanem infúzióval táplálják, amellyel közvetlenül a véráramba lehet juttatni a tápanyagokat. A napi 5, 10, vagy akár 20 székletürítés miatt biztosítani kell a megfelelő folyadék és sóbevitelt, ugyanis ilyenkor a szervezet a vízen kívül ásványi anyagokat is veszít. A víz és a tea általában jótékony hatású, a gyümölcslevek, és főleg a citrusfélék levei viszont nem. A teát is lehet sózni,de az erős kávé, vagy tea is kerülendő, mivel serkentik a bélmozgás. A parenterális-, vagy speciális enterális táplálást legalább 2 – 4 hétig célszerű folytatni. Ez szondatáplálást jelent.
    A normál étkezésre való áttérés lépései:
    1. Tea (cukorral), kétszersült, fehér kenyér, zabkása
    2.Méz, lekvár, főtt zöldségek és gyümölcsök, burgonya (esetleg püré formájában), rizs, tésztafélék
    3. Húsok, tej, tejtermékek, hal, szárnyasok, sajtok
    4. Vaj, margarin, azután áttérés a könnyű, teljesen normál étkezésre
    A gyulladásos bélbetegségben szenvedőknek 1,2 g/ttkg/nap fehérje mennyiségre van szüksége.
    Magas fehérje tartalmú ételek:
    Hús (20 – 25 g fehérje minden 100 g nyers húsban
    Hal (20 – 28 g fehérje minden 100 g nyers halban)
    Szárnyas (22 – 28 g fehérje / 100 g nyers hús)
    Tojás (kb. 7 g fehérje darabonként)
    Tej és tejtermékek (1 üveg tejben, vagy 1 csészényi joghurtban kb. 5 g fehérje van, egy szelet sajtban kb. 5 – 10 g fehérje
    Tofu (7 g protein minden 100 g-ban)
     
    A magas rosttartalmú zöldségfélék, amelyek puffasztanak általában problémát okoznak.
    Sok bélbetegség esetében a cukor és a tejtermékek (laktóz) fogyasztása is gondot jelenthet.
    Ezeket mind a naplóba beírt feljegyzések alapján kontrollálni lehet.
     
    Vezessen táplálkozási naplót a gyermek étkezéséről, hogy könnyen kideríthető legyen, az esetleges panaszt okozó élelmiszer vagy étel!
    Tünetmentes periódusban ajánlott táplálkozás:
    Egyen annyit, hogy fedezze a tápanyag igényét, (magas kalória tartalom: 38 – 45 kcal / testsúlykg, fehérjében gazdag ételek, vitamin és ásványi anyagok)! Egyen mindent, amit a szervezete tolerál (tesztelje étkezési naplóval)!
     Egyen minél több magas rosttartalmú táplálékot (kivéve, ha bélszűkülete van)!
     Lehetőleg egyáltalán, vagy csak kis mennyiségbe fogyasszon cukrot!
       Kerülje a fehér liszttel készült termékeket (pl. fehér kenyér)!  
       Kerülje a hidrogénezett zsírokat (margarin és pálma olaj)!
     Kerülje a tejcukrot, ha nem tolerálja a szervezete!  
     Kerülje a tejtermékeket colitis ulcerosaban!
      Szedjen halolaj készítményeket! Egyen rendszeresen halat!
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

4 és fél éves kislányom, már második napja hasfájásra panaszkodik

Tisztelt doktornő/úr! Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy a 4 és fél éves kislányom, màr màsodik napja hasfájásra panaszkodik,amikor ülő helyzetből hátradől vagy néha mikor oldalra,a fájdalmat köldök körül és bal oldalon érzi,de néha mutatja, hogy jobb oldalon is szolott,de mikor kérdezem, hogy hol fáj, akkor többnyite a köldökézez és bal oldalra mutat.Többnyire nyugodt gyerek,nem az elevenek közé tartozik,eszik - iszik rendesen,széklete is van.Remélem nem komolya a gond.Előre is köszönöm a válaszát!

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2018. Július 27.

    Kedves Anyuka!

    Mielőbbi sebészet - gasztroenterológus felkeresése, hogy kizárható legyen a komoly  baj.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

2006 óta vagyok gondozott colitises beteg

Tisztelt Doktor Úr! 2006 óta vagyok gondozott colitises beteg. Átlagosan 2 évente jelentkezett a betegség. A 12 éves fennállás alatt 2 komolyabb fellángolásom volt (amikor kezdõdött, valamint 2008-ban, amikoris 3 hetes kórházi kezelésben részesültem, de szerencsére ezidáig műtétre nem volt szükség). Tavaly nyár óta azonban sajnos folyamatos fellángolásokat tapasztalok a napi 1x-es Salofalk 3g granulátom mellett. Elõször 16 mg Medrollal sikerült megfogni, majd a leépítés után 2 hónappal ismét fellángolt. Akkor már csak 32 mg Medrol szorította vissza. A tünetek elmúlása után pár hónappal ismét kezdõdött minden elõröl (a Salofalkot folyamatosan szedtem + probiotikumot is). Akkor Cortimentet kaptam, de így is elõjött így a Salofalkot Salazopyrinre cseréltük, amire Sumetrolim tartalma miatt sajnos allergiás reakcióim lettek (csalánkiütés, apró bevérzések a lábszáramon, szédülés, fejfájás), így visszatértünk a Salofalk 3 g granulátumra + Entocort Klysmat kaptam. Mindemellett elkezdtem szedni a ProGastro 825 nevű probiotikumot, valamint a Xylamin Plus nevű vitamint, így egyenlõre állapotomban javulás mutatkozott (felvetõdött az Imuran is, de azt szeretném halasztani ameddig lehet az immunrendszer blokkolás miatt). A konkrét kérdésem, amiben nagyon bízom, hogy kérhetem a kedves segítségét az az lenne, hogy tudomásom szerint a Xylamin plus vitaminból 1 doboz = 1 kúrával. És 3 havonta ismételhetõ ez. Azonban sajnos azt nem tudom, hogy a kiesõ 2 hónapban mit tanácsos szedni. Cink, vas, folsav, esetleg egyéb komplex vitamin, +probiotikum? Tudomásomra jutott, hogy a Neolife pro vitality + is egy igen hatékony vitamin, de nem tudom kombinálható-e felváltva a Xylaminnal. Nagyon megköszönném, ha lenne kedves ajánlani a Xylamin szüneteltetési idejére valamilyen megfelelõ vitamint. Kedves segítségét elõre is nagyon köszönöm!

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2018. Június 8.

     

    Kedves Érdeklődő!
    Én a magam részérő, csak probiotikumot szednek a 2 hónap alatt.
    Ha viszont  a colitis kezelése nem lesz hatékony, szükség lehet Imuran szedésére. Amennyiben ez sem eredményes, akkor el kell kezdeni a biológiai kezelést.
     
    Tisztelettel,
    Dr. Podlupszki Csaba