Kérdés

A sárgarépakrém leves és a zabpalacsinta savasított el?

Kedves MAgdolna! Egyik nap egy 7 órás edzésszemináriumon vettem részt, és sárgarépakrém levest (benne: sárgarépa, édesburgonya, kevés gyömbér, chili, só, bors), és zabpalacsintát ettem (benne: zabpehely, tojás, banán, kevés méz). Pár óra múlva hányingerem lett. Később ettem egy gírosztálat, és attól elmúlt. Ön szerint hol lehetett a probléma? A sárgarépakrém leves és a zabpalacsinta savasított el? Néztem a neten, és a fenti összetevők nem savasítanak különösképp. Lehet, hogy a kettő együtt savasít? Válaszát előre is köszönöm: Sándor Balázs

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 1.
    Kedves Balázs!
    A sárgarépakrém leves és a zabpalacsinta jelentős mennyiségű rostot tartalmaz. A 7 órás edzés alatt szervezete tápanyagraktárai lecsökkentek. A nagy mennyiségű rost felszívódása több időt vesz igénybe és megterhelte az emésztőrendszerét. Ezért jelentkezett a hányinger.
    A girosban inkább a fehérje és a zsír mennyisége a több. De a kétféle ételféleség "kiegészítette" egymást.
    Szervezetünk egészséges működéséhez minden tápanyagra szüksége van, legyen az fehérje, zsír, szénhidrát, vitamin vagy nyomelem.

     

    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

kalória deficit

Kedves Viktória! A kérdésem az lenne, hogy fogyókúra esetén a legegyszerűbben ajánlott képlet, hogy kevesebb kalóriát kell bevinni, mint amit az ember elhasznál. Ez teljesen logikus.Mindemellett a legtöbb fogyókúrás tanácsadás, v.testépítő v.fitness diéta azt javasolja, hogy iktassuk ki a szénhidrátokat, cukrokat (ezt is értem) és fogyasszunk sok fehérjét salátákkal, zöldségekkel. Ezt magamon is tapasztalom egyébként, hogy ha csirkén és salátán élek, akkor fogyok. Ezzel nincs gond. Ebben az esetben mondjuk állandóan tudnék enni így általában nem állok meg egy csirkemellnél, hanem eszem inkább kettőt. Ezzel sincsen gond, a dolog működik. A tudományos háttere érdekel a dolognak. Mivel sokat foglalkoztat ez a kérdés. Egy gr. szénhidrátnak a kalória tartalma u.annyi, mint egy gr. fehérjének.Mégis ha fehérje tartalmú ételeket fogyasztok, akár nagyobb mennyiségben is, mégis elérem a fogyókúrás hatást.(az egy más kérdés, hogy állandóan éhes vagyok....) De ez esetben akkor mégsem értem a kalóriadeficites álláspontot. Fehérjéből is betudok vinni kalóriában sokkal többet, mint ami a diétámat(ajánlott napi kalória mennyiségem) támogatja, mégsem hízom tőle. Ha viszont szénhidrátból viszek be többet (akkor is ha teljes kiőrlésű) attól hízni fogok. Erre azt mondják, hogy a fehérje máshogy hasznosul és nem rakódik le. Akkor ez esetben mi van a kalória deficittel? Fehérjénél nem számít? Illetve több ezer kalória fehérjét büntetlenül lehet fogyasztani? Legalább is a fogyókúra szempontjából érdekel? Válaszát előre is köszönöm! Üdv:Szilvi

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Április 25.
    Kedves Szilvia!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Köszönöm megértését!
     
    Örömmel olvastam levelét, amelyben a fogyókúrával és a tápanyagok hasznosulásával foglalkozik.
    Kérdéseire a válaszom:
    1 g fehérje és 1 g szénhidrát elégetése során mindkét esetben 4,1kcal energia szabadul fel.
    De a fehérjék által képződött hőhatás nagyobb, mint a szénhidrátoknál és ezáltal a termogenezis (zsírégetés) hatásosabb.
    A fehérjék fogyasztása sem ajánlott, hogy túl sok, akár "több ezer kalória" legyen. A nagy mennyiségű fehérje lebontása káros hatású lehet pl.: a vesék egészséges működésére.

    A magas szénhidrátfogyasztásnál az inzulinképződés megemelkedik. Az inzulin a cukrokat juttatja a sejtekbe, de részt vesz a zsír raktározásban is. Ezzel magyarázható a túlsúly képződés is nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztásnál.
    Pedig ebben az esetben is 4,1 kcal energia szabadul fel, mint a fehérjéknél.
     
    Javaslom, hogy az egészséges egyensúly fenntartása miatt minden tápanyagból, vitaminból és nyomelemből fogyasszon megfelelő mennyiségben, így elkerülhető a hiányállapot kialakulása.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Az étrend mellé nagy szükségem lenne antioxidánsok bevitelére

Kedves Viktória! Jelenleg egy nagyon alacsony szénhidrát tartalmú étrenden élek. Az étrend mellé nagy szükségem lenne antioxidánsok bevitelére. Kérem, hogy ajánljon egy olyan terméket, amely kiemelkedően magas antioxidáns hatású, és kérem írja mellé, mennyi szénhidrátot tartamaz egy adagja. Köszönettel: Bagó Henriette

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Április 24.

    Kedves Henriette!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm.

    Javasolnám Önnek az acai bogyót, amely az egyik legerősebb természetes antioxidáns (kétszer több antioxidáns összetevőt tartalmaz, mint az áfonya, és harmincszor többet, mint a vörösbor. Tápanyag tartalma:CH:22g, ebből cukor:1,7g. A csipkebogyó is rendelkezik még magas antioxidáns tartalommal CH: 29g, ebből cukor 21g.E két termékről bővebb információkat talál ahttps://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-termekeink/superfoods-csipkebogyo-orlemeny,https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-termekeink/acai-berry oldalakon.
     

    Kérdéséből, leveléből nem derült ki, hogy miért kell a szénhidrát fogyasztását nagyon alacsonyra szorítani és hogy mennyi (lehet) napi bevitele?
    Megjegyzem, hogy a szénhidrátokra épp úgy szüksége van szervezetünknek, mint a fehérjékre, zsírokra, vitaminokra, ásványi anyagokra. Radikális megszorítás esetén lehetséges, hogy többet ártunk, mint használunk a szigorú megszorítással.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus
     

Kérdés

Milyen ételeket egyek ?

Üdvözlöm! A kérdésem : 74-75 kg vagyok, 170 cm magas és súlyzós edzéseket szoktam végezni, de a "hízás" nem igazán megy. Milyen ételeket egyek? Melyek azok az ételek amit egy átlag ember is meg tud vásárolni Válaszát előre is köszönöm , Tisztelettel: Zsolt

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Április 20.
    Kedves Zsolt!
    Tisztelettel kérem, hogy kérdésével keressen fel sporttáplálkozás területén tevékenykedő sport dietetikus kollégát, aki Önnek személyre szabott étrend tervet tud készíteni az edzéstervéhez kapcsolva.
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus


Kérdés

Rengeteg súlyfeleslegem van (50 kg), amitől a lehető leghamarabb meg kell szabadulnom

Üdvözlöm! Gyors szakszerű segítségre van szükségem, ebben kérem az Ön segítségét. Rengeteg súlyfeleslegem van (50 kg), amitől a lehető leghamarabb meg kell szabadulnom. 165 cm és 120kg vagyok. Sajnos a vérnyomásom magas, utolsó ellenőrzésen márc.28-án 180/110 lett. A koleszterin szintem is magas. Ezekre gyógyszert kapok. Illetve a cukorszintem 5.8, tehát átléptem a normális 5.5 küszöböt. Szeretnék változtatni a jelenlegi helyzeten, mert tudom, hogy minden az elhízás miatt van, de nem tudom hogy kezdjem el. Sajnos az időm és a pénzem nagyon kevés. Kérem, segítsen, mivel kezdjem, milyen élelmiszereket kerüljek, hol találok megbízható recepteket, egyáltalán milyen diétával próbálkozzak? Köszönettel várom válaszát: Kovács Józsefné (Nelli)

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Április 13.
    Kedves Nelli!
    Ön teljesen jól látja saját helyzetét. Igen, kb.50 kg súlytöbblete van. A jelentős túlsúly miatt alakulnak ki úgynevezett társ betegségek pl.: magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterin szint, szív-és érrendszeri panaszok. Ezt az állapotot hívjákmetabolikus X szindrómának vagy tünetegyüttesnek. A túlsúly elvesztése CSAK KOMPLEX ÉLETMÓD VÁLTÁS-sal valósítható meg.
    Ennek része:
    - táplálkozás megváltoztatása
    - fizikai aktivitás fokozása
    - gondolkodásmód megváltoztatása
    - lelki (pszichés) problémák csökkentése, megoldása
    A táplálkozás szigorúan zsírszegény, cukormentes és rostban gazdag kell hogy legyen!
    Alapanyagok:
    - Bőséges, bármilyen zöldségféle: párolva, főzve, nyárson sütve, salátának, főzeléknek, rakott, töltött módon, grillezve zöld fűszerekkel, fűszernövényekkel ízesítve, cserépedényben, alufóliában sütve.
    - Gyümölcsök: alacsony cukor tartalmú gyümölcsök
    Kerülni kell: banán, szőlő, szilva, körte, dinnyefélék fogyasztását és tilos az aszalt gyümölcsök fogyasztása a magas cukor tartalom miatt
    Fogyasztható: alma, narancs, mandarin, kivi, meggy, cseresznye,  piros bogyós gyümölcsök, eper, málna, szeder, áfonya. barackfélék (ebből kevesebbet). Belerakhatóak natúr joghurtba, kefirbe is.
    - Tej- és tejtermékek: zsírszegény túró, kefir, natúr joghurt, tej 1,5%-os, tejföl 12%-os. sovány sajtok: Tolnai sovány, Köményes, Lestyános, Túra, Orda, Medve light, Camping Fitt, mindegyik "light" feliratú sajt. Lehet önmagában fogyasztani, de a zöldségételek tetejére ráolvasztani is!
    - Húsok, húskészítmények: Sajnos a húskészítmények pl.: felvágottak elég sok "rejtett" zsiradékot tartalmaznak. A szárnyas felvágottak kevesebbet, a sertés és marha felvágottak több zsírtartalommal rendelkeznek. Ezért ezekből csak kis mennyiség javasolt max.: 5-10 dkg. A húsokból sertés-, marha comb-,karaj-,lapocka, szárnyasok bőr nélkül. A zsíros húsok dagadó, oldalas, tarja nem javasolt. Szalonna, töpörtyű, disznósajt, hurka, kolbász tilos! Sertés-és szárnyas virsli, krinolin, szafaládé, gépsonka, sonkaszalámi, csemege karaj pár szelet megengedhető.
    - Pékáruk:
    Kenyér helyett javasolt az extrudált kenyér, lapkenyér, puffasztott rizs vagy búzaszelet, tortilla tekercs lap. A kenyerek közül a fehér kenyér helyett félbarna, barna, magvas, sok magvas, rozsos, Graham fajta ajánlott. Max. 1-2 vékony szelet mennyiségben.
    A töltött, ínycsiklandó pékségi termékek nem javasoltak!  
    - Zsiradékok:
    Ételkészítéshez minimálisat (1-2 csepp) mennyiséget használjunk! Panírozott, bundázott ételek nem javasoltak!
    Salátákra hidegen sajtolt olajból pár csepp elegendő. Margarinokból a "light" feliratú a csökkentett zsírtartalmút jelöli. Kenyérre csak vékonyan kenje!  
    Olajos magvak: Bár energiatartalmuk elég jelentős, de a benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak védelmet nyújtanak a szívinfarktus ellen.Naponta pár szemet fogyasszon, ha lehetséges!
     
    A napi mozgás ideje minimum 30-40 perc legyen! Ez lehet gyaloglás, úszás, jóga, gimnasztikai gyakorlatok. A lényege, hogy folyamatos legyen!
    Ha lehetősége van rá, akkor lakóhelyén vagy közelében keressen személyi edzőt vagy gyógytornászt, aki speciálisan az Ön szervezetéhez tud ajánlani gyakorlatokat. Az interneten is találhatóak edzéstervek otthonra, de mindig csak óvatosan és fokozatosan kezdjen hozzá az emelt terheléshez.
     
    Legyen türelmes önmagával szemben! Az első időszakban gyorsabban fognak lemenni a kilók (ez inkább víz), de ha kitartó és elhatározott, akkor sikereket tud elérni.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Milyen készítményeket javasol szedésre, ha zsírmájam van?

Kedves Viktória! Szeretném megkérdezni Öntől,hogy milyen készítményeket javasol szedésre, ha zsírmájam van? Folyamatosan fennálló magas GGT szintem van, amely a zsírmáj hatására emelkedett hatszorosára. Nem fogyasztok alkoholt, túlsúlyos sem vagyok. 46 éves vagyok, és 73 kg. Édességeket próbálom csökkenteni, és több vizet inni, túl zsíros ételeket sem fogyasztok. Köszönöm a válaszát! Üdv.:Csilla

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Április 10.
    Kedves Csilla!
    Dobor Viktória helyett bizonyos ideig én válaszolok a hozzá intézett kérdésekre. Megértését köszönöm.
     
    Az Ön problémájára jó megoldást jelenthet Supergreens termékeink közül a csipkebogyó őrlemény és a Swiss Probiotix probiotikus készítmény. Javaslom még Önnek a Gingko Bilobát is, amely szintén májregeneráló hatással is rendelkezik.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Mit ehetek, ha rosaceam van?

Tisztelt Dobor Viktória! Kérem adjon tanácsot, mit ehetek, ha rosaceam van. Válaszát várom köszönettel: Juhász Mónika

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Április 9.

    Kedves Mónika!

    Dobor Viktória helyett bizonyos ideig a hozzá intézett kérdésekre én válaszolok. Megértését köszönöm!

    Krónikus gyulladásos megbetegedések esetén gyakran az egészséges bélrendszer és egészséges emésztés visszaállítása a fő cél. Ennek oka, hogy a hosszú ideje fennálló gyulladást az immunrendszer károsodása okozza. Védekezőrendszerünk csaknem 80%-a a belekben található. 
    A teljes értékű étrend, lehetőleg minél kevesebb „mesterséges" és túlkezelt élelmiszer minden gyógyulási folyamat alapfeltétele. 
    A gyulladásos folyamatra való tekintettel, ami a rosaceára is jellemző, főképp a sertészsírban és a sertéshúsban található arachidonsav mennyiségét ajánlatos csökkenteni. E káros zsírsav természetes "ellen harcosai" a telítetlen zsírsavak, főképp az omega-3 zsírsavak (lenolaj, repceolaj, tengeri halak). 
    A krónikus gyulladásban szenvedő betegeknek ezen kívül megfelelő mennyiségű antioxidánsra van szükségük: A-, C- és E-vitaminra, valamint magnéziumra és szelénre, hogy a káros oxigéngyököket semlegesítsék. Szinte minden zöldségféle és a zöld tea egyaránt tartalmaz flavonoidokat, amelyek szintén gyökfogó tulajdonságú anyagok. Ezek több gyógynövényben is előfordulnak.

    Szelénben gazdag zöldségek: brokkoli, káposzta, spenót, lima bab, szójabab, spárga, fekete bab, gombafélék.

    Szelénben gazdag gyümölcsök: banán, grapefruit, szőlő, kiwi, citrom, sárgadinnye, mangó, szeder, narancs. A csonthéjasok közül érdemes megemlíteni a dióféléket, a paradió szeléntartalma különösen magas.

    Egyéb magas szeléntartalmú ételek: marhahús, halak, főleg a tengeri halak (tonhal, hering, tőkehal), gabonafélék, leginkább a teljes kiőrlésű gabonákban található nagy mennyiségben szelén.

    A magas magnézium tartalmú élelmiszerek:
    Leveles zöldségek (spenót, sóska, mángold, káposzta, salátafélék), olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek, a banán, az avokádó, a halak közül a makréla, a lazac és a tonhal, de még a jó minőségű étcsokoládé is jelentős mennyiségben tartalmazza.
    Fontos: A magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek, mint a pl.:benzoesav, valamint az alkohol fogyasztás gátolja a magnézium felszívódást. 
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

     

Kérdés

Az én problémám, hogy nagyon nehezen tudok hízni

Kedves Viktória! Az én problémám, hogy nagyon nehezen tudok hízni. Eddig kb. évi 1 kilót híztam, most azonban az utóbbi évben sok stressz hatására 3 kilót fogytam. 25 éves vagyok és jelenleg 47 kiló. Az étvágyammal nincs gond, napi 3-4 alkalommal eszek és esténként nassolok is. Az étrendem is elég változatos, fogyasztok zöldséget, gyümölcsöt heti 2-3 alkalommal és minden nap főtt ételt ebédelek. Betegségre sem vagyok hajlamos, évente 1-2 kisebb megfázáson kivül semmit sem tapasztaltam eddig. Vérvizsgálaton is voltam már, de mindent rendben találtak. Mindig is vékony voltam, valószínűleg ez örökletes, de az utóbbi időben biztosan a stressz felelt a fogyásért. Esetleg valamilyen módszerrel (akár megfelelő diétával) el tudnék kezdeni hízni?

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Április 7.
    Kedves Tünde!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm.
     
    A fokozott stressz hatására, főként ha az hosszabb ideig fennáll, szervezetünk védekezőrendszere károsodhat, amely a legkülönfélébb tünetekben jelentkezhet.
    Az egyik ilyen tünet a fogyás, még ha szervi elváltozás vagy laboratóriumi eltérés nem is mutatható ki.
    A rendszeres, napi 5-6x-i, egyszerre kis mennyiségű étel fogyasztása ajánlott. A 3 fő étkezés melletti kisebb étkezésekkel energia dózisokat juttatunk a szervezetünkbe.
    Energiapótlásra használható pl.: a tejszínhab, a 20% zsírtartalmú tejföl. Az ételeket dúsítani érdemes reszelt sajttal, főtt tojással.
    Az Ön esetében a kenyér megkenéséhez alkalmazható margarin helyett vaj esetleg kacsa-,libazsír is.
    A tejtermékek közül is bátran fogyasszon tejdesszerteket, dúsított gyümölcsjoghurtokat, pudingokat. Ezek akár kis étkezésekre, akár a főétkezések után is javasoltak.
     
    A végső megoldás bizonyára a stressz csökkentése lesz, amelyhez kívánok Önnek sok sikert.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus