Kérdés

2 hónapja, állatlában székelés után nagyon felpuffadok és köldök körüli fájdalmaim vannak

Kedves Doktor úr 25 éves férfi vagyok. 2hónapja állatlában székelés után nagyon felpuffadok és köldök körüli fájdalmaim Vannak.A fájdalom futáskor vagy nagy megeröltetésnél erősebb, székletem állaga néha elég laza de van hogy napokig nincs. vastagbél tükrözés enyhe gyulladást mutatott szövettan negatív. Az orvosom nem írt fel rá semmit ez így rendben van? De a panaszai nem múlnak. Előre is köszönöm a válaszát.

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2018. Július 16.

    Kedves András!

    Normix kúra elvégzése javasolt, valamint az emésztést elősegítő enzimek használata, hogy a puffadás megszünjön.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás kezelése

Udvozlom doktor úr! A kérdésem az lenne : Testvéremnek krónikus hasnyálmirigy gyulladást állapítottak meg, diétán kívul nem írtak fel semmilyen gyógyszert neki. Olvastam a neten, hogy enzymek szedésével lehetne az állapotán javítani . pl. szedhetne-e Megaenzym fortet vagy lehetne Wobenzymet is? Vagy esetleg a doktor úr mit ajánlana? Koszonom a választ.

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Október 19.

    Kedves Judit!

    Gyulladás legtöbbször akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy által termelt és alapesetben még inaktív emésztőenzimek áramlása megakad, és a bélrendszerbe kerülés előtt aktiválódnak. Amennyiben a hasnyálmirigy megtelik az aktiválódott enzimekkel, súlyos gyulladással, akár szövetelhalással járhat.A terápiát illetően hasnyálmirigy-gyulladás gyanúja esetén mindenképpen kórházi kezelés szükséges. Az ellátás során a legfontosabb tényező a pancreas nyugalomba helyezése, mely koplalással érhető el. Nagyon fontos a megfelelő folyadékszükséglet pótlása és a fájdalomcsillapítás is.A kezelés másik alappillére a hiányzó hasnyálmirigy enzimek gyógyszeres pótlása.Javasolnám még a probiotikumos készítmény használatát is éjszakára, hogy a gyulladás, sérült bélflóra mielőbb helyreáljon.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba



     

Kérdés

Udvozlom.Mar nagyon elvaggyok keseredve. A problemam tavaly oktober korul jelentkezett.Idokozonkent elojonnek az arcomon a szemem alatti ivben kiutesek.Csomosak iszonyatosan viszketnek.Kb 3 4 hetig megvannak es eltunnek.Ket hetig semmi aztan ujra kezdodik.Voltam allergia teszten ami kimutatta a tej,tojas,allergiat meg par pollent poratkat.Harom honapja dietazok de a tunwtek ujra es ujra elojonnek.Voltam borgyogyasznal aki vervetelt csinalt minden rendben.Verbol is megcsinaltak a tesztet ott minden negativ lett.Elmentem maszekba borgyogyaszhoz aki azt mondta ezek a tunetek nem allergiara utalnak (hozzateszem mindig ugyanott az arcomon a szemem kornyeken jonnek ki kis viszketo csomok).irt fel nekem ketto fele antibiotikumot amit beszedtem a gyomroom ki is keszitette.szepen hejrejott az arcom.amint abbahagytam ra 3 napra kezdodott minden elolrol.Ma nagyon nem birom tovabb es ugy gondolom lehet belgyogyaszati problema ami miatt vannak ezek az iszonyu ronda viszketo kiutesek amiknek 3 het kell mire elmulnak.Mar szinte mindenre dietazok ey akkor is elojonnek.Kerem segitsen .Koszonom valaszat.Monika

Megválaszolt
Kategóriák: Béltisztítás

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Április 28.

    Tisztelt Mónika!

    Lehetséges, hogy emésztési probléma áll a panaszok hátterében, de ezt bebizonyítani nem lehet.Javasolnám az emésztés elősegítő enzimek, és a béltisztító kúra elvégzését, ami használata után, a panaszai enyhülnének.

    Üdvözlettel,
    Dr. Podlupszki Csaba

Kérdés

Érdemes lenne e valami enzimpótlást végrehajtani ?

Tisztelt Doktor Úr, Két hete estem át egy bélfertőzésen amit 5 napig tartó antibiotikumos kúrával kezeltek. A hasi fájdalmaim megszűntek viszont a puffadás megmaradt. Próbáltam magam megerősíteni vitaminokkal, probiotikummal de egész nap fáradnak és gyengének érzem magam. A vérképem alapvetően rendben a CRP alacsony (0,4mg/l), viszont az amiláz többszöri mérés során is 65-68 UI/l körüli értéket mutatott. A lipáz normál volt. Kicsit olyan érzésem van mintha nem tudna felszívódni elég ásványi anyag és vitamin. Érdemes lenne e valami enzimpótlást végrehajtani vagy ilyen értékek mellett ez szükségtelen? Tudtommal nem vagyok se glutén se laktózérzékeny. A késöbbiekben célszerű lenne azért ezeket is ellenőriznem? Nem tudom milyen jelentősége van de leírnám hogy a nyelvem közepén hosszában egy repedés szerűség kezd kialakulni illetve fehér lepedék is van a középső és hátsó részen. Ez jelezhet valamit? Köszönöm válaszát! Bence

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Április 24.

    Kedves Érdeklődő!
     

    A lepedék utalhat a rossz emésztésre. Nyugodtan próbálkozhat enzimpótlással, napi 3x1 kapszula evés közben vagy után sokat segíthet.

    Üdvözlettel,
    Dr. Podlupszki Csaba
     


Kérdés

Már 4 éve vannak gyomor panaszaim

Tisztelt Doktor Úr! Már 4 éve vannak gyomor panaszaim. Sokszor nincs igazán éhségérzetem. Ha elkezdek enni, étvágyam lenne, csak nem igazán merek, mert nagyon megterhelem a gyomrom. Sokszor úgy érzem az elfogyasztott ételt még 5-6 óra elteltével sem emésztette meg a gyomrom. Régebben már 4 óra elteltével éhes voltam. Visszatérő tünetegyüttes: fejfájás a tarkó környékén és szúró érzés a bal szememben. A tünetek akkor enyhülnek ha kb. 24 óráig nem eszem semmit. Utána is csak óvatosan. Néha egy emésztést elősegítő tabletta (KREON) meggyorsítja a javulást, de csak a koplalás vége felé. Nem eszek zsíros nehéz ételeket. Ülő munkát végzek, de igyekszem gyaloglással kompenzálni. Nálunk Szlovákiában már két gasztroenterológusnál is jártam, 2x voltam gyomortükrözésen, 2x ultrahang vizsgálaton, vérvételen, de mindent rendeben találtak. Mi lehet az oka és mit javasol doktor Úr! Előre is köszönöm a válaszát.

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Január 18.

    Kedves Csaba!

    Valószínűleg a gyomor, illetve az emésztőrendszer működése lassulhatott le. Erre van megoldás, mégpedig a probiotikum, ami a betegek egy részénél segít, azonban sajnos nem mindenkinél. Mindenesetre és azt javaslom, hogy próbálja ki. Ezen kívül, sok rostot kell enni, ami serkenti az emésztést.
    Üdvözlettel,
    Dr. Podlupszki Csaba

Kérdés

Babavárás alatt lehet-e laktóz enzimet szedni?

Tisztelt Doktor Úr! Csináltattam laktóz intolerancia vizsgálatot, és hálás lennék, ha segítene kiértékelni, hogy mennyire vagyok laktóz érzékeny. Ugyani gyermeket tervezünk, és szeretnék rá odafigyelni addig is, mielőtt bejutok személyes konzultációra: Éhgyomori Se Glukóz: 5,3 mmol/L Glükóz 30 perc (laktóz): 6,2 mmol/L Glükóz 60 perc (laktóz): 5,6 mmol/L Glükóz 90 perc (laktóz): 5,7 mmol/L Arra lennék kíváncsi, hogy elhagynom érdemes, mérsékelnem, vagy semmi komoly? Valamint arra, hogy babavárás alatt lehet-e laktóz enzimet szedni. Előre is köszönettel, Gerda

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2016. Július 24.

    Kedves Gerda!

    Laktózérzékenység esetében meg kell figyelni, hogy mennyire bírja a tejtermékek fogyasztását. Amennyiben Ön úgy tapasztalja, hogy nincsenek tünetei, nyugodtan ihat tejet és ehet tejet tartalmazó készítményeket. Ez sem Önre, sem a kisbabára nem lesz negatív hatással. Ha viszont bármilyen panasza van a tejtermékek fogyasztása után, mindenképpen mellőzze azt a készítményt, ami kiváltotta a tüneteket. 

    Üdvözlettel:Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Emésztőenzimek

Tisztelt Rónay Barbara!
A rossz emésztésem miatt kivizsgáláson voltam, ami kimutatta, hogy nincs elegendő emésztőenzim a szervezetemben. Kérem, segítsen, mekkora a baj? Mire számíthatok?
Várom a válaszát
Anikó

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Rónay
    Rónay Barbara Dietetikus, funkcionális táplálkozás és hormon tanácsadó
    2016. Március 1.

    Kedves Anikó!

    Van egy jó, és egy kevésbé jó hírem. Kezdjük a rosszabbal. Mivel az emésztőenzimek nélkül nem létezhet megfelelő emésztés, a hiányuk számos kellemetlen tünetet, hiánybetegséget okoz, ráadásul az sem lehet véletlen, ha kevés van belőlük: ez valamelyik enzimtermelő szerv, elsősorban a hasnyálmirigy működési zavarára utal, de a gyomor, az epe, a máj és a vékonybél betegsége sem zárható ki. Fontos tudni, hogy melyik emésztőenzimekből szenved hiányt, hiszen mindegyiknek más a dolga. Az amiláz emésztőenzimek feladata, a szénhidrátok hasznosításának elősegítése, ennek során a poliszacharidokat (pl. keményítő) maltózzá és glükózzá alakítják. Amennyiben az amiláz emésztőenzimek mennyisége alacsony, az elégtelen szénhidrátlebontás miatt, többek között gyulladások és allergiák jelentkezhetnek, csökken a vércukor szintje, megnő a bőrön a pattanások száma, rosszabb lehet a közérzetünk, depresszió és fáradékonyság alakulhat ki. A lipázok a zsírok lebontását végzik, hiányukra figyelmeztethetnek az ízületi gyulladások, a pattanásos bőr, a zsírban oldódó vitaminok alacsony szintje, és a sárga, zsíros széklet. A fehérjéket a proteázok segítségével hasznosítja a szervezet, ha ezekből kevés van, székrekedés, puffadás jelentkezhet, valamint felborul a bélflóra egyensúlya. És akkor a jó hír: az emésztőenzimeket nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, valamint minőségi táplálékkiegészítőkkel pótolhatjuk. Ezek közül melegen ajánlom a Swiss DigestFX szedését. Javaslom még a probitikumok és prebiotikumok szedését, ezek helyreállítják az enzimeket is termelő bélflóra épségét. Remélem, tudtam segíteni,

    Üdvözlettel

    Dr. Rónay Barbara

Kérdés

Emésztőenzimek pótlása

Kedves Doktor Úr,
Azt olvastam, hogy a rossz emésztés megszüntetésében segíthet az emésztőenzimek pótlása. Mi a véleménye, elegendő a diéta, vagy szükség van étrend-kiegészítők szedésére is?
Köszönettel
Dóra

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2016. Február 14.

    Kedves Dóra,

    A rossz emésztésnek számos oka lehet, ezek közül az egyik valóban az emésztőenzimek elégtelen mennyisége. Azt azonban tudni kell, hogy az emésztőenzimek hiánya nem alakul ki véletlenül, ennek okát pedig a megfelelő vizsgálatokkal ki kell deríteni. Ez alól csak azok az emésztőenzimek a kivételek, amiket a szervezet egyébként sem képes előállítani. Amennyiben az emésztőenzimek pótlásáról van szó, ebben a nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztása segíthet, például a papayában található papain és az ananász fogyasztásával a szervezetbe juttatott bromelin hatékony fehérjebontó enzim. A tapasztalatok szerint azonban nem könnyű olyan diétát összeállítani, és főképpen betartani, amivel valóban helyreállíthatjuk az emésztőenzimek szükséges mennyiségét, ezért érdemes minőségi táplálékkiegészítőket is szedni, mint amilyen a Swiss DigestFX termék. Ezeken a gyártók feltüntetik, hogy milyen emésztőenzimeket tartalmaznak, ezért valóban egyszerű a használatuk. Ha megengedi, lenne még egy tanácsom: mivel bizonyos emésztőenzimeket a bélflóra baktériumai termelnek, és általában a rossz emésztés esetén a bélflóra is sérül, érdemes probiotikumot is szedni. Az ebben található probiotikus baktériumok ugyanis helyreállítják a bélflóra egyensúlyát. Ne feledkezzen meg a prebiotikumok beviteléről sem, ezek a növényi rostok elengedhetetlenek a jótékony baktériumok szaporodásához.

    Tisztelettel

    Podlupszki Csaba