Válasz
-
Kedves Barbara!
Leletei megfelelő kiértékeléséért, keresse fel endokrinológusát.
Üdvözlettel Rónay Barbara
Tisztelt Doktornő, Pajzsmirigy alulműködésem, inzulinrezisztenciám van (L-Thyroxint szedek). Ezért rendszeresen járok vérvételre. A mostani vérvételem eredménye szerint a Hemoglobin 151 (ref.: 109-143) g/l, Hematokrit 0,45 (0,31-0,42) l/l. Bazofil granulocita 1,40 (0,20-1,30)% FT3 6,43 (3,80-6,00) pmol/l Emelkedett még a Fruktózamin is, a többi értékem normális (FT4, TSH is), olyan, mint máskor. A Hemoglobin, Hematokrit érték megijesztett. Természetesen felkeresem az orvosomat is, de csak 2 hét múlva tudok hozzá menni. Szeretném kérni véleményét. Mit tudok tenni? Mennyire aggasztóak ezek sz eredmények. Köszönettel, Kukucska Zita
Tisztelt Doktornő! A nyaki ultrahangom eredményei megértésében kérem a segítségét! A pajzsmirigy jobb lebenye 20x18x54mm Bal 17x19x53 mm , isthmus vastagsága 3mm? ? . Az állomány foltosan echoszegény, nodularis jllegű, a vascularisatio fokozott. Definitív göb nem különíthető el. A trachea nem comprimált, nem dislocált. Kérem segítsen elemezni! Válaszát köszönöm! Barbara
Kedves Barbara!
Leletei megfelelő kiértékeléséért, keresse fel endokrinológusát.
Üdvözlettel Rónay Barbara
Szép napot kívánok Kedves Szakértő! 20 éves nő vagyok pajzsmirigyalulműködésem van, fél éve szedek rá Letroxot. Ezidő alatt a TSH értékem 7,88-ról lement 2,86-ra. A menstruációm és a testsúlyom is sikeresen beállt. A hajhullásom megszűnt, viszont a bőröm még mindig száraz. Egy év múlva kell visszamennem kontrollra, addig szednem kell továbbra is a gyógyszert. Ön szerint ki fogok gyógyulni a pajzsmirigyalulműködésből vagy engem is egész életen át végig kísér ez a betegség? Mit tud javasolni, ami segít a betegségem javulásában? Még azt is meg szeretném kérdezni Öntől, hogy az én esetemben a Jód kerülendő vagy javasolt? Válaszát előre is köszönöm további szép napot kívánok Önnek!
Kedves Hölgyem!
Kedves Doktor Úr! Tanácsot szeretnék kérni Öntől. Előzmény: 12 éve magas Anti Tpot mérték nálam, bár hormonértékeim jók voltak, Letroxra állították. Állítólag legújjabban immunológushoz irányítják az ilyen eredménnyel rendelkezők. Idén az év első napján lencselevest ettem egy kanál tejföllel. A tejes termékeket régóta kerülöm, mert fájt a gyomrom-jobb bordaívem alatt tőle. A lencsét nem szeretem, csak a gyerekeknek akartam példát mutatni, így tejfölt is tettem bele. (Hasam nem ment régen sem tőle,-sem a lisztes dolgoktól- max puffadtam, és a tejes termékről nyálkás széklet lett ) 6-7 órával később erős görcsök gyötörtek, majd többször volt hasmenésem. Éjjel görcsoldókkal voltam. A reggeli órákban ment még 5-6*, végén véres nyála ürült az utolsó lencseszemmel. Gastoenterologushoz fordultam. A doktor először vírusra gyanakodott, de tükröztünk. Kértem e gyomortükrözést is. Latose intoleranciám nincs. Calprotectin negatív, illetve az összes vérből nézett érték negatív a cöliákiára. A genetikai hajlam 0% A szövettani eredmény: a bolyhok megtartottak, a bolyhok és a crypták aránya szabályos. Minimális boholyatrophia és crypta hyperplasia alakult ki. CD3-mal vizsgálva emelkedett T lymphocytaszám látható intraepithelialisan több, mint 40 %. Interstitialisan diffus jellegű idült lobsejtes reakció jött létre. Brunner mirigyek nem, izomréteg látható. Diagn: Duodenitis chronica minimális boholyatrophiával, és crypta hyperplasiaval emelkedett T lymphocytaszámmal. Marsh 3a Alapban nagyon szeretem a glutént. Fő összetevője volt az étrendemnek. Persze inkább a teljes kiőrlésű, tönköly, durumliszteket helyeztem előtérbe. Most augusztus van. Szigorúan tartom a diétát, de semmi előnyét, javulás nem érzek, csak hogy az 54-55kg-ról lementem 50-51-re, és a Tsh, T4 értékeim is rosszabbak lettek, nem vashiányos vérszegénység határán vagyok. Haemoglobinom 120-123... Szóval a vérképem is romlott, és a hangulatomról nem is beszélek... Sok fajta lisztet használok, de úgy érzem állandóan éhezek. Nem bírom megszokni. Mi az Ön véleménye, biztos, hogy életfogytig tartó diéta a megoldás? Mi tévő legyek, milyen kivizsgálásra lenne szükség még? A belgyógyász szerint nem egyértelmű a cöliákia. Köszönettel várom a tanácsát, Mónika
Tisztelt Doktor Úr. Olyan problémával szenvedek hogy diagnosztizáltak nálam egy autoimmun betegséget Hashimoto betegség. Az ANTI TPO értékem 1300. Bio szeléniumot szedek napi 200mikrogrammot. A panaszaim a napokban jelentkeztek nyelési nehézséggel. Sokáig rágom az ételt és szó szerint gondolkoznom kell mielőtt lenyelem, olyan érzés mint ha hiányozna a nyelési reflexem. Folyadékot gyógyszert le tudok nyelni azokkal nincs gondom, de ha szilárd ételről van szó például kenyérről akkor olyan érzés mint ha görcsben lenne a nyelőcsövem és gondolkodnom kellene hogy mikor is nyeljem le a falatot. Nagyon aggaszt a probléma mert nem tudok így normálisan étkezni. A nyelés nem fájdalmas, viszont stresszes életet élek két műszakban dolgozok nappal és éjjel és gyomorsav problémáim vannak . Az lenne a kérdésem hogy ezek a panaszok lehetnek pszichés eredetűek vagy a gyomorsav túltermelődés idézheti elő? 30 éves vagyok és félek hogy valami komolyabb bajom van. Várom válaszát, üdvözlettel András
Üdvözlöm! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén milyen étrendet ajánlott követni? Kicsit el vagyok veszve abban, hogy mit lehet és mit nem. Segítségét előre is köszönöm!
Szelénben gazdag zöldségek: brokkoli, káposzta, spenót, lima bab, szójabab, spárga, fekete bab, gombafélék.
Szelénben gazdag gyümölcsök: banán, grapefruit, szőlő, kiwi, citrom, sárgadinnye, mangó, szeder, narancs. A csonthéjasok közül érdemes megemlíteni a dióféléket, a paradió szeléntartalma különösen magas.
Egyéb magas szeléntartalmú ételek: marhahús, halak, főleg a tengeri halak (tonhal, hering, tőkehal), gabonafélék, leginkább a teljes kiőrlésű gabonákban található nagy mennyiségben szelén.
Magas jódtartalmú élelmiszerek: burgonya, joghurt, szárított alga, himalájai kristálysó, tej, áfonya, tengeri halak, aszalt szilva, tojás, eper.
Fontos azonban, hogy autoimmun esetben NEM fogyasztható jódtartalmú élelmiszer. Pl.: jódozott só.
Üdvözlettel:
Koprivanecz Magdolnadietetikus
Szeretném megtudni,nekem segíthet e esetkeg a gyógygomba.A májenzim értékeim magasak egy rég lezajlott májgyulladás erednényeként, folyamatosan fáj,csipked a jobb oldalam, szedem a májvédőket de semmi.Pajzsmirigy problénám és izületi problémáim vannak.Köszönettel
Tisztelt Hölgyem!
Tisztelt Doktor Úr.! 2018 Jan .4-én műtöttek a Semmelweis Sebészeti Klinikán teljes pajzsmirigy eltávolítás történt mivel volt egy rossz indulatú daganat a jobb lebenyen.Sajnos megsérültek a hangszálak és talán az idegek mert a műtétet követően nem tudtam beszélni ,és nyelni.Járok phonetikára az segít valamennyire ,a hangom az javult ,a nyeléssel kapcsolatban a pépes ételt jól letudom nyelni a folyadék viszont csak kortyonként megy le és a légzésem sem a legjobb.Fáradok és fulladok például ha lépcsőn megyek föl .Soha nem dohányoztam.Azt szeretném megkérdezni,hogy tudnának-e valami gyógymódot ajánlani a nyeléssel kapcsolatban azaz annak javulása érdekében? Előre is nagyon szépen köszönöm válaszát ,tisztelettel Julianna
Kedves Julianna,
Nem tudom, hogy volt-e gyomortükrözése. Ha nem, ezt érdemes lenne elvégezni, amennyiben az eredmény negatív, keressen fel egy ideggyógyászt.
Üdvözlettel,
Dr. Podlupszki Csaba
Válasz
Kedves Zita!
Az eredmények miatt nem kell aggódnia, az eltérések minimálisak. Az enyhén magasabb hemoglobin és hematokrit érték többek között lehet attól, hogy kevesebb folyadékot fogyasztott. Az FT3 érték is csak enyhén magasabb, így amennyiben mellette a TSH, FT4 értékek rendben vannak, a terápia megfelelő, az eddigiek szerint folytatható – de persze erről az Önt gondozó kezelőorvossal kell egyeztetni, aki ismeri a részletes kórtörténetét.
A fruktózamin érték az elmúlt kb. 2-3 hét vércukor szintjét tükrözi. Ezt önmagában nehéz értékelni, fontos hozzá egyéb tényezők, paraméterek ismerete is.
Összességében a leírtak alapján nagy baj nem látszik, a részletes teendőket, további terápiát kérem, egyeztesse kezelőorvosával.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka