Kérdés

Antibiotikum szedése után probiotikum

Kedves szakértő!
Sajnos évente többször szedek antibiotikumot, amit egyre nehezebben viselek. A kúrák alatt és utána sokkal rosszabb az emésztésem, fáj a hasam, rendszeresen hasmenésem van. A gyógyszer egyre jobban kikezdi gyomromat. Vettem gyomorvédő tablettát, de nem nagyon éreztem a hatását. Mit tehetek? A legjobb lenne valamilyen természetes megoldás a sok gyógyszer helyett. Kérem, segítsen!
Köszönettel várom a válaszát,
Doba Péter

Megválaszolt
Kategóriák: Probiotikum

Válasz

  1. Dr. Rónay
    Rónay Barbara Dietetikus, funkcionális táplálkozás és hormon tanácsadó
    2016. Március 21.

    Kedves Péter!

    Van megoldás a problémájára, méghozzá a probiotikumok visszapótlása. Ezzel nem csupán a panaszait szüntetheti meg, hanem meg is előzheti a kialakulásukat. Arról van szó, hogy az antibiotikumok nem csupán a betegséget okozó, hanem a bélflórát felépítő jótékony baktériumokat is elpusztítják, vagy legalábbis, jelentősen csökkentik a számukat. Ez a fő oka annak, hogy az antibiotikumok hosszabb távú szedése alatt hasmenés, hasfájás vagy más emésztőrendszeri zavarok, kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. Ha viszont a kúra előtt probiotikumot is szed, mindezt jó eséllyel megelőzheti. Az sem baj, ha az antibiotikum szedésével párhuzamosan fogyaszt probiotikumot, a hatás ebben az esetben sem marad el, azonban a jótékony baktériumoknak ilyenkor kicsit több időre van szükségük, hogy enyhítsék, majd megszüntessék a panaszokat. A legegyszerűbb, és legbiztosabb módja a probiotikumok pótlásának a minőségi táplálékkiegészítők étrendi alkalmazása. Arra viszont ügyeljen, hogy a készítmény tartalmazza a legfontosabb 8-10 probiotikus törzset, valamint elegendő prebiotikumot is fogyasszon. A prebiotikumok fontossága abban rejlik, hogy ezeket kizárólag a probiotikumok képesek hasznosítani, és átalakítani energiává, nélkülük a probiotikus baktériumok nem tudnának szaporodni. A legfontosabb prebiotikum az inulin, de prebiotikus hatású többek között a psyllium és az Aloe vera is. Léteznek ezen kívül olyan probiotikum készítmények, amelyek prebiotikumot is tartalmaznak, ezeket szimbiotikumoknak nevezzük.

    Üdvözlettel

    Dr. Rónay Barbara

Kérdés

Az immunrendszer erősítése probiotikumokkal

Tisztelt Doktor Úr!
Arra lennék kíváncsi, hogy milyen panaszokra lehet használni a probiotikumokat? Igaz, hogy nem csupán emésztőrendszeri panaszokra, hanem immunerősítésre is jók?
Köszönettel:
Ács Ildikó

Megválaszolt
Kategóriák: Probiotikum

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2016. Március 17.

    Kedves Ildikó!

    Jól tudja, a probiotikumokkal az immunrendszerünket is erősíthetjük. Ezek a probiotikus baktériumok tartják egyensúlyban a vastagbélben található bélflórát, ami közvetlenül meghatározza az immunrendszer működését. Tulajdonképpen az immunsejtek, és ezzel az immunrendszer 70 százaléka a vastagbélben található, ugyanott, ahol a bélflóra is elhelyezkedik. Ha tehát a probiotikus baktériumok száma csökken, ez azonnal kihat testünk védekezőképességére. Ezért nagyon fontos, hogy a bélflóra egyensúlya állandó legyen, amit egyrészt az egészséges táplálkozással, másrészt a probiotikumok bevitelével érhetünk el. A probiotikumok szedése tehát a megelőzést, és a legyengült immunrendszer erősítését is szolgálhatja. Érdemes táplálékkiegészítő segítségével pótolni a hiányzó probiotikumokat, olyan készítményt válasszon, ami biztosítja, hogy a probiotikumok sértetlenül eljussanak a vastagbélbe, és ne pusztuljanak el a gyomorban, esetleg a vékonybélben. Erre szolgálnak a speciális kapszulák –ilyenekbe töltik az egyedülálló módon, tízféle probiotikumot tartalmazó Natural Swiss Probiotix készítményt–, amelyek csak a vastagbélben bomlanak le. Ezek mellett mindenképpen fogyasszon prebiotikus rostokat is, amelyek a probiotikumok legfontosabb táplálékai.

    Tisztelettel,

    Dr. Podlupszki Csaba

Kérdés

Lassan 5 hónapja tartó hasmenéssel küzdök,általában étkezések után rögtön mennem kell

Üdvözlöm! Lassan 5 honapja tartó hasmenéssel küzdök,álltalában étkezések után rögtön mennem kellett eleinte de ez mérséklödött reggel felkelés után viszont akár 3szor is elkellenjek híg neha formált széklet. Laktozintoleranciam évek óta van tartom a diétát olyannyira hogy teljesen tejmemtesen táplalkozom, glutén teszt negativ ,széklettenyésztes és vér negativ, hasi uhn nincs eltérés voltam food testen egy két elelmiszer intoleranciát mutatott 2 honapja ezek mentesen táplalkozom.Gyomorfájdalmam szinte allando görcseim vannak kaptam duspatalint valennyire segitett de nem éreztem áttörést, normix kúrát irtak miutan beszedtem 6 napi adagot irdatlan sűrű nyákos agyagszerű hol zőld hasmenesem lett ez napokig tartott felkerestem a házi orvost ujabb széklettenyésztes negativ hidrasecet kaptam valamennyire normalizalodott mar nem olyan vizes de rendes székletem nincs 2 het mulvára van időpontom a gasztrora lopediumot is szedek mert a munkámat elkell lássam három naponta 2 szemet veszek be (heti 4) és igy eltudok járni dolgozni kérdesem hogy ez nem e probléma hogy szedem és hogy ön mit gondol mitől lehet , mert az orvosom nem igazan tudja és már tarthatatlam az állapotom egy 25 éves lany.Válaszát tisztelettel köszönöm.

Megválaszolt
Kategóriák: Hasmenés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    -0001. November 30.

    Tisztelt Érdeklődő,

    Valószínűleg a belek funkcionális zavaráról van szó. Szerintem kolonoszkópia mindenképpen szükséges, ha ez negatív, akkor nagy valószínűséggel IBS-el állunk szemben. Addig is javasolnám a megfelelő probiotikum használatát, valamit a probléma kikezelése után minimum 2 hónapos béltisztító kúrát.
    Üdvözlettel:
    Dr. Podlupszki Csaba


A kategória jelenleg üres

Ebben a kategóriában pillanatnyilag nem található kérdés.

Böngésszen tovább vagy tegye fel saját kérdését.


Küldjön be kérdést