Kérdés

Fekélyes vastagbél gyulladásra, milyen étred javasolt?

FEKÉLYES VASTAGBÉL GYULLADÁSOM VAN COLITIS MIJEN ÉTRENDET JAVASOL AZT TUDOM HOGY MIT NE EGYEK DE MIT EGYEK KÉREK SEGITSÉGET

Megválaszolt
Kategóriák: Bélgyulladás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2017. Október 10.
    Kedves Gábor!
    Az étrendet mindig az egyéni állapothoz és a betegség stádiumához kell igazítani!
    Akut szakaszban láz, hasmenés esetén fontos a folyadék- és ásványi anyag pótlása!
    Ebben az állapotban csipkebogyótea áztatással készítve, nyáklevesek, diétás (zsiradék nélküli) rántott leves, sárgarépa lé, hígított-szűrt almalé, almapüré, birsalmapüré, zöldségfőzet javasolt.
    Állapotjavulást követően bővíthető: frissen áttört burgonyával, vizes burgonyapürével, sós főtt burgonyával, héjában főtt-vagy sült burgonyával, főtt rizzsel, főtt sárgarépával. Ebben az állapotban fogyasztható még: lezsírozott csontleves, húsleves, pirított kenyér, Abonett, Hamlet, párolt alma héj nélkül, tej- és cukormentes almaleves vagy mártás, pirított darával,
    További javulás esetén: lágy tojás, sovány reszelt sajt, főtt hal, főtt csirkemell, csirkecomb bőr nélkül, sovány felvágottak, sovány túró, kefir, joghurt következhetnek. Felhasználhatóak még: zsenge főzelékfélék (főzőtök, saláta, patisszon, cukkini, cékla, sütőtök, zsenge zöldbab, zsenge zöldborsó csak áttörve. Ezeket zsírszegényen egyszerű habarással vagy száraz rántással lehet sűríteni.
    Hosszú távú étrend:
    A durva rostokat ki kell hagyni az étrendből!  (száraz hüvelyesek: száraz bab, sárgaborsó, lencse, káposztafélék, karalábé, kukorica)
    Naponta többször, kis mennyiségű étel fogyasztása javasolt. A napi folyadékbevitel: 2-2,5 l javasolt, amely szénsavmentes folyadék formájában ajánlott.
    Mellőzni kell: az erős fűszereket, pörzsanyagot tartalmazó ételeket (pirított hagyma, magyaros ételek), a friss kelt tésztákat, a túlédesített ételeket, a cukros üdítőitalokat, az alkoholt, a szénsavas italokat, a füstölt húsokat és húskészítményeket, a magas zsírtartalmú nyersanyagokat.
    Az ételek elkészítésénél a főzést, a gőzben főzést, a párolást, a cserépedényben való elkészítést javaslom.Tilos a bő zsírban sült, panírozott ételek, tészták étrendbe tevése. A nagy mennyiségű zsiradék a nyugvó betegséget is fellobbanthatja!
    Javasolt nyersanyagok, élelmiszerek:
    Kenyérfélék, péksütemények: akut állapotban pirítva vagy másnapos formában fehér kenyér, kifli, zsemle. Javulás esetén félbarna, barna, Graham kenyér is kipróbálható kis mennyiségben. Felhasználható: zabpehely, kukoricapehely, rizspehely, Abonett, Hamlet. Töltelék nélküli kalács, fonott kalács, briós másnaposan. 
    Húsok: Sovány húsokat válasszon, a látható zsírréteget és a baromfi bőrét el kell távolítani! A csirke- és pulykamell, a csirkecomb, a sertés karaj-és comb, a marha bélszín,-lapocka,-tarja megfelelő alapanyag. A nyúlhús és a galamb is fogyasztható. A vadhúsok alacsony zsírtartalommal rendelkeznek, de az ételkészítésre ügyelni kell! A sovány halak: tonhal, heck, fogas, busa, pisztráng kedvezőek. A tengeri halak is alkalmazhatóak. A máj zsírtartalma nem magas, de sok koleszterint tartalmaz, ezért ritkán fogyassza! A húsokból natúr szeletet, egyben sült húst, vagdaltot, párolt és töltött húsokat, zöldséges ragut, húsgombócot ajánlott készíteni. 
    Húskészítmények: zsírszegény, nem túl fűszeres változatok javasoltak: sonkafelvágottak, csirkemell felvágott, pulykajava, párizsi, virsli, szafaládé, krinolin, zalai felvágott. 
    Tejtermékek: zsírszegény változatok ajánlottak. Sajtok közül Tenkes, Tolnai sovány, Köményes, Túra, Ordasajt, Medve light, lapka light, Trappista light
    Tojás: lágy tojás, buggyantott tojás, teflonban zsírszegényen tükörtojás. Heti 3-5 db-nál több nem javasolt.
    Zöldség- és főzelékfélék: a fentebb felsoroltakon kívül spenót, sóska. A rizskörethez párolt sárgarépa, zsenge zöldborsó, zöldbab hozzáadható. A friss kerti vetemények egyéni kipróbálással fogyaszthatók: paprika, paradicsom, uborka héj nélkül, retek, póréhagyma. Ha bármelyik panaszt okoz, azonnal elhagyandó!
    Gyümölcsök: Alma, őszibarack, körte, banán ritkán okoznak panaszt. A cseresznye, meggy, kajszibarack, narancs, mandarin egyéni tűrőképességgel fogyaztható. Az aprómagvasok és a szilvafélék puffasztó hatásúak. A diófélék és az olajos magvak zsírtartalma magas, ezért kerülendők.
    Édességek, élvezeti szerek: A túl édes, vajas, margarinos krémmel készült sütik nem javasoltak. A linzerek magas zsírtartalmúak. Piskótafélék gyümölccsel,gyümölcsízzel fogyaszthatók. Teflonedényben sütött, vékonyan túróval vagy lekvárral töltött palacsinta is kipróbálható.Alkohol kerülendő, a sok kávé nem javasolt.
    Zsiradékok: minimális növényi olajok az ételkészítéshez, kenyérre margarin, vajkrém.
    Fűszerek: babérlevél, édes őrölt paprika, borsikafű, kakukkfű, petrezselyem, zeller, lestyán, tárkony, citromlé. Kevés só, cukor, méz használható. A hagyma még főtt állapotban is panaszt okozhat.
    Italok: Szénsavmentes víz, tea, gyümölcslevek, turmixitalok.
     
    Állapotától függően az étrend egyéni. Ajánlom Önnek, hogy a kezdeti időszakban vezessen naplót, hogy mely ételek, nyersanyagok fogyasztása után jelentkeznek panaszok?  
    Jó egészséget kívánok!
    Üdvözlettel:

    Koprivanecz Magdolna dietetikus

     
     

Kérdés

Állandó székrekedésem van

Tisztelt doktor úr! Állandó székrekedésem van, melyre próbáltam már sporttól, rostos ételen át, sok folyadékon keresztül mindent. Ön szerint milyen betegség gyanúja merül fel állandó székrekedés esetén? Milyen vizsgálatra kellene elmennem?

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Október 4.

    Kedves Piroska!

    A székrekedés nagyon sok ember érint, mégis hosszú idő telik el, míg ezekkel a panaszokkal felkeresik az orvost. A helytelen életvitelre, rossz szokásokra, szorongásra visszavezethető, úgynevezett funkcionális székszorulás mellett sokféle szervi megbetegedés is állhat a háttérben. Ilyen pl a divertikulózis, különféle anyagcsere- és endokrin betegségek, a vastagbél daganatos elváltozásai, de nagyon sok gyógyszer használata is okozhat ilyen jellegű panaszokat.Az elégtelen folyadékbevitel is okozhatja a panaszokat: ilyenkor nincs elegendő folyadék a széklet normális víztartalmának kialakításához, a megfelelő napi folyadékbevitel minimum 2-2,5 liter.Javasolt a rostban gazdag ételek fogyasztása, valamint a vizsgálatok után, a vastagbél tisztítása.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba


Kérdés

Egy öröké fogyókúrával küzdő házaspár vagyunk

Tisztelt Magdolna! Egy öröke fogyókúraval küzdő házaspár vagyunk.En 40 éves (70 kg),férjem 47 éves (106 kg).Szeretnem ha ajánlana nekünk valamilyen összeállított csomagot amelyiket egy tisztító kúra alapján tudnánk elkezdeni es esetleg elindítana egy fogyast nalunk .A férjemnel nem gond a mindennapi szeklet,nálam ezt nem mondhatom el van ,hogy csak 2 naponta .Köszöm szépen a lehetőséget ,hogy kérdezhetek önöktől .Udvozlettel a Zelenak család .Szep napot!

Megválaszolt
Kategóriák: Béltisztítás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2017. Október 2.

    Tisztelt Zelenák család!

    Köszönöm megtisztelő kérdésüket.

    Véleményem szerint az Önök esetében a sorozatos (örökös) fogyókúrák miatt ásványi anyag-és tápanyaghiány alakult ki.

    Ez Grétánál jelentkezhet ritkább székletürítéssel, lassabb bélműködéssel. Sajnos, az ún.: „csoda diéták” időszakos megoldást jelentenek a testsúly csökkentésre és az ideális testsúly fenntartásához. Bélrendszerünk tisztításával megszabadulhatunk a káros salakanyagoktól, méreganyagoktól. Ajánlom Önöknek a Clean Inside béltisztító programot, amely 3 kitűnő termékből áll. Összetevői a minőségi rostkészítmény, az anti-parazita kapszula és a slim tea. A kúra megkezdése előtt javaslom az egészséges bélflóra helyreállítását.  A SwissProbiotix kiváló minőségű probiotikum, amely hatékonyan képes helyreállítani a károsodott bélnyálkahártya mikroflóráját. Ha nem megfelelő állapotú a bélflóra, akkor a tápanyagok nem tudnak tökéletesen felszívódni és nem érjük el a várt eredményt például a fogyókúrák során.

    Kedves Gréta! Ha panaszai hosszabb ideig megoldatlanok maradnak, kérem, keressen fel gasztroenterológus szakorvost esetleges szervi működési rendellenesség kizárása miatt!

    Mindkettőjüknek jó egészséget kívánok!

    Koprivanecz Magdolna dietetikus

Kérdés

Mennyire hatékony a lézeres szőrtelenítés?

Tisztelt Doktornő! Mostanában elég sokat lehet hallani a lézeres szőrtelenítésről, ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem: mennyire hatékony, illetve vannak-e káros hatásai a bőrre, mik a veszélyei? Előre is köszönöm a válaszát!

Megválaszolt
Kategóriák: Bőrproblémák

Válasz

  1. Dr. Apostol
    Dr. Apostol Éva Bőrgyógyász-kozmetológus
    2017. Június 13.

    Kedves Lilla!

    A lézeres szőrtelenítés előnye, hogy hatása hihetetlenül tartós, kíméletes a bőrhöz, csak a szőrtüszőkre hat, a környező szöveteket nem érinti.Számos előnnyel jár a kezelés, ahogy a legtöbb eljárásnak, ennek is megvannak a hátrányai. Emellett a lézeres szőrtelenítés nem alkalmazható minden bőrtípuson, nagyon világos szőrzetre, és nagyon sötét bőrre nem használható, valamint ahhoz, hogy az eredmény tartós maradjon, évente fenntartó kezeléseket kell végezni.

    Tisztelettel  Dr.Apostol Éva

Kérdés

Izzadás okai mitől lehetnek?

Tisztelt Doktor Úr! Férjemmel kapcsolatosan szeretnék kérdezni, 65 éves. Reggelenként arra ébred, hogy pizsamája elsősorban a jobb oldalon a karján, a hónaljában, a vállán nedves. Megfigyeltem, hogy jobb oldala mindig be van takarva nyakig, a bal keze pedig kinn van. Általában hajnali 3-kor fel szokott ébredni, akkor még teljesen száraz, majd 6-7 körül, amikor felkel, ez a jelenség tapasztalható kb. 1 hete néha kevésbé, néha pedig erősebben. Reumatikus fájdalma is jelentkezett kb. egy hete, a csuklója, elsősorban a bal enyhén fáj, illetve érzi, hogy van, és jobb válla enyhe fájdalmára is panaszkodott. A házat csak este fűtjük, reggelre kb. 19 fokra hűl le. Szeretném megkérdezni, mi lehet az ébredés előtti izzadás oka. Teste más része nem izzad, feje, arca sem, csak az említett helyeken tapasztalható a jelenség. Válaszát előre is köszönöm

Megválaszolt
Kategóriák: Gyógygombák

Válasz

  1. Dr. Fachet
    2017. Április 11.

    Tisztelt Hölgyem!

    Köszönjük, hogy hozzánk fordult kérdésével! A féloldali megjelenése az említett tüneteknek furcsa, ám mégis előfordulhat, hogy belszervi probléma áll a háttérben. Ezért mielőbb javasoljuk egy belgyógyászati kivizsgálás elindítását.
     
     
    Tisztelettel kívánunk jobbulást,
    Dr Fachet orvosi csapata

Kérdés

Milyen diéta, vagy milyen lehetőség jöhetne számításba,hogy lefogyjak?

Tísztelt Doktornő.Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy gerinc műtét előtt állok és az orvosom drasztikus fogyást írt elő.Augusztusig le kell fogynom 15-20kg-ot.Azt szeretném megkérdezni öntől,hogy ezt hogy tudnám kivitelezni.Gerinc tornát végzek,cukor beteg vagyok gyógyszeres,pajzsmirigy alulműkődésem van,antideprenszánsokat szedek.Milyen diétát vagy milyen lehetőség jöhetne számításba,hogy lefogyjak. Válaszát előre is köszönöm:Greffer Lajosné Zsuzsa

Megválaszolt
Kategóriák: Lapos has, Fogyás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Március 13.

     

    Kedves Zsuzsa!
    Sajnos már a válaszom elején rossz hírt kell közölnöm Önnel.
    Augusztusig biztosan nem fog tudni 15-20 kg-ot fogyni,mert addig 4-5 hónap van vissza. A fogyás normális üteme 1,5-2 kg! Így érthető, hogy maximum kb. 10-12 kg testsúlyt tud elveszteni.
    A fogyási program megtervezéséhez szükségem van személyes adataira.(testsúly, kor, testmagasság).
    Kérem, hogy ezeket is írja meg számomra.
     
    Köszönettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Vastagbél tükrözés utáni fájdalmak

Kedves Doktor Úr! 3 nappal ezelőtt vastagbéltükrözésen estem át, amit több gasztroenterológus is javasolt visszatérő jobb oldali hasi fájdalom és változó székelési szokások miatt. Szívprobléma miatt a vizsgálatot fájdalomcsillapítás és bódítás nélkül végezték el rajtam, és a beleim egy szakasza nagyon kanyargós volt, emiatt rettenetes fájdalmaim voltak azon a részen. A vizsgálat 3 nappal ezelőtt történt, de még mindig nagyon fáj a hasam azon a szakaszon, ahol "megkínoztak", folyamatos jelleggel, néha lüktet, szúr is. A vizsgálat óta vérzést nem tapasztaltam, lázam nincs, többször volt székletem. A kérdésem az lenne, hogy normális -e, hogy 3 nappal a vizsgálat után is ilyen hasi fájdalmam van, mitől lehet, és mi a teendő vele. Nagyon aggódom, hogy valami maradandó károsodás történt, Ugye ha perforáció történt volna, már fény derült volna rá. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Megválaszolt
Kategóriák: Gyomorfájdalom, Reflux

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    -0001. November 30.
    Kedves Katalin,
     
    A fájdalmak indokoltak, azonban minden eltelt nappal enyhülniük kell.
    Nem hiszem, hogy perforációról szó lehet, ennek három napon belül már egyértelmű jelei lennének.
    Ha viszont a fajdalmai megmaradnak, és az intenzitásuk sem gyengül, mindenképpen keressen fel egy sebészt.
     
    Üdvözlettel,
    Dr. Podlupszki Csaba

Kérdés

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás kezelése

Udvozlom doktor úr! A kérdésem az lenne : Testvéremnek krónikus hasnyálmirigy gyulladást állapítottak meg, diétán kívul nem írtak fel semmilyen gyógyszert neki. Olvastam a neten, hogy enzymek szedésével lehetne az állapotán javítani . pl. szedhetne-e Megaenzym fortet vagy lehetne Wobenzymet is? Vagy esetleg a doktor úr mit ajánlana? Koszonom a választ.

Megválaszolt
Kategóriák: Emésztőenzimek

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Október 19.

    Kedves Judit!

    Gyulladás legtöbbször akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy által termelt és alapesetben még inaktív emésztőenzimek áramlása megakad, és a bélrendszerbe kerülés előtt aktiválódnak. Amennyiben a hasnyálmirigy megtelik az aktiválódott enzimekkel, súlyos gyulladással, akár szövetelhalással járhat.A terápiát illetően hasnyálmirigy-gyulladás gyanúja esetén mindenképpen kórházi kezelés szükséges. Az ellátás során a legfontosabb tényező a pancreas nyugalomba helyezése, mely koplalással érhető el. Nagyon fontos a megfelelő folyadékszükséglet pótlása és a fájdalomcsillapítás is.A kezelés másik alappillére a hiányzó hasnyálmirigy enzimek gyógyszeres pótlása.Javasolnám még a probiotikumos készítmény használatát is éjszakára, hogy a gyulladás, sérült bélflóra mielőbb helyreáljon.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba



     

Kérdés

Szövődmény van az idegszálakat támadta meg

Tisztelt Magdolna! A férjemről szeretnék kérdezni. 2009 óta cukros most 71éves. Magas értékkel kezdte 21ml 3 féle gyógyszert szed most már az érték 10-en alul van.Szövődmény van az idegszálakat támadta meg. Ha gyalogol fáj a vádlija. Még egy másik , gyakran fázik a keze és a felső része borsózik körbe.Nem tudjuk ezt mivel kell kezelni.Ezért tanácsot szeretnék kérni.tudjuk hogy ez keringési probléma .Köszönettel Feczák Mihályné.

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Március 20.
    Kedves Erzsébet!
    Az Ön által leírt panaszokat (végtagok fázékonysága, ujjak gyakori égő érzése, vádli görcsök) a neuropathiás elváltozások okozzák.
    Ezekre a panaszokra ajánlom a Benfogamma vény nélküli készítményt, ami idegvédő hatású. Cukorbetegeknek a kezelő orvos is javasolni szokta.
    A további időszakra javaslom, hogy a cukorértékeket - ha lehetséges - próbálják 10, de inkább 8 mmol/l alatt tartani. Ezen az értéken a további szövődmények megjelenése késleltethető, és a meglévő panaszok is enyhülhetnek.
    Az élelmiszerek közül "idegvédő" (magas B1 vitamintartalmú) a spárga, hüvelyesek, gomba, máj, mogyoró, borsó, sertéshús, barna rizs, tojássárgája, hal, baromfihús, rizskorpa, búzacsíra és teljes kiőrlésű gabonák. Ezek fogyasztása is jótékony hatású lehet.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Normális ez még a műtét után vagy aggodalomra ad okot?

Jó napot kivánok. Edesanyamnak aprilisban volt jo indulatu gyomordaganat miatt műtétje. Majd idén szeptember óta fájt a bordája alatt és mint kiderült epeköve van. Az összenövések miatt nem tudtak laparoszkóposan megműteni igy felkellet vágni. Sajnos aznap a hányástól kiszakadtak a varratok igy éjszaka azt újra behelyezték. Tegnap éjszaka (5 nappal a műtét után immár itthon) sugárva epét hányt. Mitől lehetett ez? Normális ez még a műtét után vagy aggodalomra ad okot? Köszönöm

Megválaszolt
Kategóriák: Daganatkezelés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2016. November 21.

    Tisztelt Érdeklődő,

    Nem vagyok sebész, ezért csak a véleményemet tudom megosztani Önnel. Úgy gondolom, hogy nem kell semmi rossztól tartania.
    Tisztelettel,
    Dr. Podlupszki